fallback

Започнат е мащабен проект за изследване на хора, които не се заразяват с Covid

Впечатляващи видове ваксини идват към нас, включително и под формата на хапче, посочва вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова

11:21 | 01.12.21 г. 7

Даден е старт на голям международен проект на учени, тръгнали „на лов" за хора, които не са чувствителни към инфекция със SARS‑CoV‑2. Включени са десет центъра от цял свят. Това съобщи вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова по Bulgaria ON AIR.

„Не става въпрос за хора, които са били в контакт и са го прекарали без симптоми, а тези, които въобще не са се инфектирали. Те трябва да отговарят на много сериозни изисквания, за да бъдат включени в проекта. Най-голям е интересът към хора, които живеят заедно и споделят едно домакинство", обясни тя. Около 500 души са включени в проекта. 

Очаква се този проект да даде нова стратегия за профилактика и за лечение на коронавируса, посочи професорът.

Попитана дали трябва да изчакаме с поставянето на бустерната доза, тя отговори, че не се знае дали ще се стигне до необходимостта от бустерни ваксини, защото не знаем в каква степен мутациите ще променят структурата на вируса. 

„Експертите предупредиха, че до актуализиране на ваксините ще се стигне, когато се появи вариант, срещу който те не могат да ни осигурят достатъчно добра защита. Досега това не се е случило, ваксините пазят от тежко боледуване и смърт", заяви Александрова.

Във връзка с очаквания за нови ваксини специалистът посочи, че доста нови ваксини идват към нас, някои от тях са на финалната права.

„Една от тях е тази на Novavax. Тя е различна от това, с което разполагаме. При Novavax това са едни вирусоподобни частички. Съдържа и адювант - това е вещество, което стимулира нашата имунна система. Друга ваксина, която също представлява интерес, вече са подадени документи за евентуално разрешение, това е препарат на фирмата Valneva. При нея вирусът е цял, не е само генетична информация. Вирусът не може да се размножава, не може да ни разболее, но пък може да предизвика имунен отговор“, коментира Александрова.

Вирусологът съобщи и за още една ваксина, която се разработва в Израел и е под формата на хапче. „Тя получи разрешение в Южна Африка и там започнаха първата фаза на клиничните проучвания", каза Александрова.

Относно лекарствата на Pfizer и Merck тя обясни, че трябва да се прилагат по-рано, особено при хора, които са от по-рисковите групи. Те намаляват риска от хоспитализация, поясни експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:34 | 13.09.22 г.
fallback